З початку повномасштабної війни Росії проти України перед національною системою правосуддя постають безпрецедентні виклики на шляху притягнення до відповідальності тих, хто вчинив воєнні злочини. Українські суди вже ухвалили понад 80 вироків у справах про воєнні злочини, ще 140 справ наразі перебувають на розгляді суддів. Водночас триває розслідування воєнних злочинів в понад 139 000 кримінальних провадженнях.
27 вересня 2024 року Програма USAID «Справедливість для всіх» зібрала за спільним круглим столом суддів, прокурорів, слідчих та адвокатів для обговорення шляхів покращення взаємодії між судовою владою, прокуратурою, адвокатами й органами досудового розслідування для сприяння справедливому та ефективному розгляду справ про воєнні злочини.
«Сьогоднішній захід є особливо актуальним з огляду на нещодавню ратифікацію Верховною Радою Римського статуту, що буде враховано у дискусіях про приведення українського законодавства та практики у відповідність до стандартів міжнародного кримінального права, – зазначив Кевін Ланіган, Старший радник юстиції Міжнародного Бюро у сфері правоохоронних питань та незаконного обігу наркотиків Державного департаменту США, Посольство США в Україні. – Усі ми в Посольстві США залишаємося відданими підтримці зусиль України у притягненні Росії до відповідальності та розбудові справедливої, незалежної, неупередженої та прозорої системи правосуддя на засадах доброчесності».
Учасники круглого столу сфокусували увагу на питаннях забезпечення стандартів ефективного розслідування та справедливого судового розгляду справ про воєнні злочини, викликів, що постають в ході розслідування й пред’явлення обвинувачення, зокрема щодо кваліфікації елементів воєнних злочинів, розшуку підозрюваних, врахування вразливості потерпілих та свідків, а також збору і оцінки доказів у цих категоріях справ.
В результаті експертного обговорення та обміну досвідом учасники заходу напрацювали низку рекомендацій як щодо заповнення законодавчих прогалин, так і по коригуванню практики взаємодії, особливо в контексті забезпечення гарантій справедливого судочинства в заочних провадженнях справ про воєнні злочини.